מה זה ODT ולמה הוא כ"כ פופולרי בשנים האחרונות

כל מי שעוקב אחר ארגון סדנאות ופעילויות יומיומיות לקהל הרחב ובפרט עבור עובדים במקומות שונים, יודע שבשנים האחרונות הפכו סדנאות ODT לפופולאריות מאוד.

ישנם לא מעט מתחמים אשר מציעים סדנאות מסוג זה, דוגמא מתחם אקסטרים יער בן שמן, וישנם לא מעט אנשי מקצוע ומדריכים שמארגנים ומפעילים סדנאות המותאמות לקבוצות שונות של משתתפים. 

על מנת להבין למה סדנאות ODT הן פופולאריות ומה בדיוק אנחנו יכולים להשיג בעזרתן, עלינו לדעת תחילה מה זה ODT. מה המשמעות והרעיון שעומד מאחוריהן. 

מהו ODT?

צירוף האותיות ODT, הוא ראשי תיבות של out-door training. הרעיון הוא, הפעלות שנערכות בשטח פתוח ולא במקום סגור, כאשר מה שעומד מאחורי זה, הוא ניסיון להוציא את המשתתפים מאזור הנוחות שלהם ולהביא אותם לידי כך שהם ישתפו פעולה אחד עם השני בתנאים שלא מוכרים להם. 

פעילות ODT בים

כיצד זה בא לידי ביטוי בפועל?

סדנאות ODT, כאמור, נערכות בשטח הפתוח, בין אם זה במתחמים כמו זה של אקסטרים יער בן שמן, ובין אם זה מתחמים אחרים הקיימים במקומות שונים בארץ.

הרעיון הוא שישנם מפעילים ומדריכים שמארגנים תוכנית הפעלה לקבוצה על פי מאפיינים שונים, והם אמורים להשתתף בהפעלה ולשתף פעולה אחד עם השני. 

המטרה היא לא רק לשתף פעולה אלא גם להגיע לתוצאה אליה מכוונת ההפעלה. מעבר לכך, מטרת ההפעלה היא לגרום לכל משתתף להוציא מתוכו תכונות אופי, מוטיבים ורעיונות שונים, בין אם מדובר בדברים פיזיים, מחשבתיים, מנטאליים ואחרים. 

איך יוצרים הפעלה בצורה נכונה?

כאמור, כל תוכנית הפעלה אמורה להיות מותאמת לקהל המשתתפים. אנחנו יכולים למצוא תוכניות פעילות ODT המיועדות לקהל מבוגרים, עובדים במקומות שונים, וכן אנחנו יכולים למצוא תוכניות הפעלה המיועדות לילדים, תלמידים בבית ספר, פעילים בתנועות נוער ועוד.

אפשר גם למצוא הפעלות המיועדות למשפחות, בין אם זה על פי מה שהן מבקשות ובין אם זה באופן כללי. 

חשוב שההפעלה תהיה מותאמת למשתתפים, על מנת שהם יוכלו לבצע אותה בצורה אופטימאלית, וכן על מנת שיוכלו ליהנות ממנה. אין טעם לארגן הפעלה אם המשתתפים לא יכולים לעמוד בה ולבצע אותה כפי שנדרש. 

למה סדנאות ODT הן פופולאריות?

אחרי כל מה שציינו כאן, אפשר להבין מדוע סדנאות ODT הן מאוד פופולאריות ובכל זאת נציג מספר נקודות שיכולות להסביר זאת בצורה הרבה יותר מפורטת. 

ראשית, מדובר בסדנאות חווייתיות. לא מדובר כאן בסדנה לימודית או סדנת שמחייבת מאמץ פיזי או אחר. מדובר בסדנה שכל מהותה היא חוויה. המשתתפים יוצאים ממנה עם תחושה שהם חוו משהו שהם לא רגילים אליו, משהו שהם יתקשו או לא יוכלו כלל לחוות במקומות אחרים. 

שנית, מדובר על סדנאות אשר נערכות באווירה מאוד מיוחדת, נעימה. עצם זה שהן נערכות בשטח הפתוח, הופכות אותן להרבה יותר "משוחררות" ומיוחדות מאשר סדנאות אחרות, כאלו הנערכות במקום פתוח.

אין ספק שזה מוסיף לא מעט לתחושת החוויה. 

שלישית, הסדנאות כוללות אלמנטים שונים, מקוריים ויצירתיים אשר כאמור, אי אפשר לחוות בצורה אחרת, לא במשחקי חברה בבית ולא בהפעלות שאפשר למצוא במקומות אחרים. הסדנאות משלבות מגוון אלמנטים ייחודים ומעניינים. 

איך בוחרים את המקום הטוב ביותר?

בשביל ליהנות מסדנת ODT ברמה גבוהה וכן ליהנות מכל הסיבות שהפכו תחום זה לפופולארי, צריך לדעת כיצד לבחור את המתחם הנכון לעבור בו את הסדנה. כאמור ישנם מתחמים שונים אשר מציעים אופציה זו. למשל מתחם יער בן שמן שנחשב לאחד המובילים בישראל. 

ישנם פרמטרים שונים שישפיעו על הבחירה ויאפשרו לנו ליהנות ממתחם ראוי ואיכותי. 

פרמטר ראשון זה הצוות שמנהל את המקום, מפעיל ומבצע את הסדנאות עצמן. חשוב שזה יהיה צוות מנוסה, מקצועי, צוות בעל ידע רב ויכולת להעביר סדנאות לקהל הנרחב. 

פרמטר שני זה האופן בו המתחם בנוי, עד כמה באמת הוא מתאים לסוג כזה של סדנאות, עד כמה הוא מתאים לכמות המשתתפים, ולכל מה שצריך בשביל להעביר סדנאות ODT  ברמה הגבוהה ביותר. 

פרמטר שלישי הוא כל התנאים מסביב, בין אם זה באספקטים שמאפשרים לערוך סדנאות יצירתיות ויוצאות דופן במובן הזה, מתחם יער בן שמן, בגלל המיקום, המבנה וכל מה שהוא כולל, מאפשר לערוך סדנאות ברמה הגבוהה ביותר שיש. 

האם ODT מתאים לכל אחד?

בעיקרון, ODT יכולים להכיל משתתפים מגיל צעיר מאוד, ילדים בבית ספר יסודי, נערים ועד אנשים מבוגרים, סבים וסבתות אשר מגיעים עם הנכדים שלהם למקום. יחד עם זאת, זה תלוי כמובן בסוג הסדנה, תלוי באופי הפעילות וכמובן בתנאי המקום. 

הסדנאות יכולות להתאים לכל אחד ואחת, ויכולות גם לשרת כל אחד על פי הצרכים שלו. כך למשל אפשר לייצר סדנאות שמותאמות למקומות עבודה, סדנאות שמותאמות לתלמידים בבית ספר או חניכים בתנועה וכן הלאה. ככל שהמקום מקצועי יותר, כך סביר להניח שהסדנאות יהיו איכותיות יותר. 

הזמינו פעילות ODT במתחם יער בן שמן

רוצים להנות כמו שלא נהניתם בעבר? השאירו פרטים למטה או התקשרו וקבעו ODT ביער בן שמן, לא תתחרטו.

על מה דיברנו כאן?

הזמינו פעילות באקסטרים יער בן שמן