odt לנוער במתחם אקסטרים יער בן שמן

ישנן דרכים שונות כיצד להפעיל בני נוער ולספק להם עניין ואתגר מחוץ למערכות הסדירות, בהן הם מתנהלים באופן יומיומי קבוע, כלומר מערכות חינוך, תנועות נוער, חוגים וכדומה.

דרכים אלו אמורות לספק לבני נוער כלים שונים שיעזרו להם להתנהל בעתיד, להתמודד עם קשיים ואתגרים שונים. 

אחת הדרכים להפעיל בני נוער ולעזור להם לצבור כלים שונים לחיים, היא באמצעות סדנאות ובפרט באמצעות פעילויות שונות לODT, כמו אלו שניתן למצוא במתחם אקסטרים יער בן שמן.

כפי שנוכל לראות בהמשך, מדובר בסדנאות המציעות מגוון רחב של כלים ייחודים, כלים שיכולים לעזור לבני נוער במצבים שונים, בין אם באופן אישי ובין אם לצורך עבודה קבוצתית, משותפת. 

מדוע וכיצד סדנאות יכולות לעזור לבני נוער?

בחלקים הבאים של המאמר נסביר מה זה סדנאות ODT לבני נוער וכיצד הן יכולות לעזור להם. לפני כן, נסביר בקצרה מדוע סדנאות באופן כללי יכולות לעזור ולמה משתלם להפנות אליהן בני נוער בגילאים שונים. 

כל נער ונערה, באופן סדיר, שכיח, מקבלים את הכלים שלהם לחיים מהבית או ממערכת החינוך ולעיתים גם מחוגים שונים בהם משתתפים.

אך ישנם כלים מסוימים שלא בהכרח ניתן לקבל או ליצור דרך מקומות אלו וניתן לקבל אותם באופן יותר ספציפי דרך סדנאות שעוסקות בתחומים נקודתיים או מכוונים לשם כך. למשל סדנאות ODT לנערים. לכן משתלם להפנות בני נוער בגילאים שונים גם אליהן, ולא להסתפק במערכות הרגילות. 

מה הן סדנאות ODT לנוער?

סדנאות ODT, הן סדנאות שנערכות בשטח פתוח (Outdoor training), כאשר המטרות הן לנצל את העובדה שהסדנה נערכת במקום פתוח מתחת לכיפת השמיים, וכן בשביל לנצל את העובדה שהמשתתפים, במקרה שלנו בני נוער, נמצאים מחוץ לאזור הנוחות שלהם. למשל בית, בית ספר או כל מקום אחר מוכר. 

סדנאות אלו כוללות הפעלות ומשחקים, הן כוללות פעילויות שונות, אישיות וקבוצתיות. באופן כזה, יכולים המשתתפים לצבור כלים שונים שיכולים לעזור להם בסיטואציות מגוונות בחיים.

מדובר על כלים שבאופן רגיל, ייתכן מאוד שהם לא יוכלו לפתח או יתקשו בכך, מאחר ואין להם את התנאים או לחילופין, הם לא יצטרכו להתמודד עם מצבים שיידרשו מהם את זה. 

איך יוצרים סדנאות ODT לנוער?

כאמור, אנחנו יכולים למצוא סדנאות ODT המיועדות ספציפית לבני נוער. בעיקרון ההבדל בין סדנאות אלו לסדנאות המיועדות לילדים בגילאים קטנים יותר או למבוגרים, הוא בכך שהסדנה גם כוללת אלמנטים שבני נוער מכירים ויכולים להתחבר אליהם, וכן הסדנה מתאימה מבחינת המבנה והדרישות שלה, למה שבני נוער יכולים לייצר. 

על מנת לייצר סדנת ODT לבני נוער, צריך כמה דברים:

  • ראשית יש צורך במפעילים ומדריכים, שיודעים מה בני נוער צריכים, מה הם אוהבים וכיצד ניתן לייצר עבורם פעילות שמתאימה לצרכים וליכולות שלהם. זה לא מספיק רק לארגן פעילות ODT, אלא גם צריך לדעת מי קהל היעד. 
  • שנית, צריך את התנאים המתאימים לכך. כלומר מתחם שיכול להתאים לצורך הפעלת הסדנה וביצוע כל הפעולות הנדרשות לשם כך.
  • שלישית, צריך לבנות תוכנית מתאימה בשביל שהסדנה תהיה מעניינת, ייחודית, ותספק את התוצאה לה מייחלים. 

כיצד בוחרים סדנאות ODT לנוער?

לפני שלוקחים קבוצה של בני נוער לסדנת ODT, צריך לבחון היטב מה המקום מציע, איזה ניסיון עומד מאחורי האנשים שמפיקים את הסדנה ואחראים עליה, וכן צריך לבדוק שאכן מדובר בסדנה שיכולה להתאים למה שמחפשים. לשם כך גם צריך לאפיין את הצרכים של בני הנוער. 

האפיון יכול לבוא לידי ביטוי על פי מאפיינים קבוצתיים, אם יש אפיון מסוים שמייצג אותם וכן זה יכול להיות על פי נקודה בזמן, למשל, אם מדובר בסדנה המיועדת לבני נוער במהלך הלימודים, לפני גיוס או בסיטואציות אחרות בחיים. כמו כן, הסדנאות יכולות להתאים לקבוצות נוער שפועלות ביחד, קבוצות ספורט או קבוצות אחרות. 

אילו כלים הסדנאות יכולות לספק לבני נוער?

סדנאות ODT, מתאפיינות בכך שהן עוזרות לכל אחד ואחת מהמשתתפים לקבל כלים אישיים אשר יכולים לעזור להם, וכן כלים קבוצתיים שיכולים לעזור להם כקבוצה אחת. 

למשל, הסדנה יכולה לספק לבני נוער כלים שיעזרו להם לעבוד ביחד בצורה חכמה ויעילה, לחשוב מחוץ לקופסא, לגבש דרכי חשיבה ייחודיים, להיות בעלי גישה מקורית ויצירתית ועוד. ישנם שורה ארוכה של כלים שניתן להפיק דרך הפעילויות, המשחקים והאתגרים שסדנאות מייצרות ומספקות. 

מה ההבדל בין סדנה לחוג?

אחת השאלות שרבים שואלים את עצמם היא, מה ההבדל בין סדנת ODT לנוער לבין חוג כזה או אחר או אפילו שיעור במסגרת מערך הלימודים בתיכון. 

ההבדל טמון בכך, שהסדנה כולה מבוססת על פי תוכנית עבודה שמיועדת לספק למשתתפים כלים ואמצעים שיוכלו לשרת אותם. מדובר בכלים ואמצעים שאמורים לעזור בשלל מצבים, בשלל סיטואציות בחיים ולא בהכרח בתחום לימוד מסוים. מדובר על תחום הרבה יותר רחב אך גם הרבה יותר ייחודי, מקורי והרבה פעמים גם הרבה יותר מעניין. 

הזמינו פעילות ODT לנוער במתחם יער בן שמן

רוצים להנות כמו שלא נהניתם בעבר? השאירו פרטים למטה או התקשרו וקבעו ODT ביער בן שמן, לא תתחרטו.

על מה דיברנו כאן?

הזמינו פעילות באקסטרים יער בן שמן