5 פעילויות לילדים בחוץ שיגרמו לילדים שלכם לרצות לעזוב את הסמארטפון

אחד האתגרים הגדולים שעומדים בפני הורים בימינו הוא לגרום לילד שלהם להניח את מכשיר הסלולר בצד או לעזוב את המחשב, לצאת מהבית ולעשות פעילויות שונות.

מה שפעם היה נחשב דבר טבעי לחלוטין, הפך עם השנים לדבר כמעט נדיר אצל לא מעט ילדים ברחבי הארץ. 

מסיבות שונות, ילדים מעדיפים היום להישאר בבית, ולא לצאת החוצה, לעשות פעילויות שונות שיכולות לאתגר אותם, לייצר עניין, אינטראקציה חברתית ובאופן כללי, לייצר תחושת חוויה הרבה יותר נעימה ומיוחדת מאשר ישיבה בבית מול מסך כזה או אחר. 

במאמר זה אנחנו נציג מספר אופציות לפעילויות ילדים בחוץ. חלק מהפעילויות, כפי שיהיה ניתן לראות, יכולות להתבצע באופן יומיומי, עם חברים מהכיתה, שכונה, תנועה או מכל מקום אחר.

פעילויות אחרות, הן קצת יותר מורכבות ודורשות שההורים ייטלו חלק, אקטיבי או פאסיבי, חלקן גם דורשות שימוש באביזרים מסוימים. 

לפני שנציג את הפעילויות השונות, נציג בקצרה מספר נקודות, איך בוחרים או עוזרים לילדים לבחור פעילויות שיכולות להתאים ולעניין אותם. 

פרמטרים לפעילויות ילדים?

גיל הילד

באופן טבעי, כל פעילות שנבחר עבור ילדים או נעזור להם לבחור בעצמם, צריכה להיות מותאמת לגיל שלהם. הפעילות לא יכולה להיות כזו מותאמת לילדים קטנים או גדולים מדי. הפעילות חייבת להיות מותאמת על פי הגיל שלהם. 

המרחק של הפעילות מהבית

חשוב לבחור פעילות שהילדים יכולים לבצע במרחק סביר מהבית. בפרט אם מדובר בילדים קטנים שיש צורך להשגיח עליהם. אם בוחרים בפעילות שההורים נוטלים בה חלק, אז צריך לוודא שאכן זה אפשרי מצידם. 

בטיחות וביטחון

הפעילות צריכה להיות בטוחה, מאובטחת, כזו שלא תסכן את הילדים בשום צורה שהיא ותאפשר להם ליהנות מהחוויה. בין היתר זה אומר שעלינו לבדוק איפה הפעילות נערכת, באילו תנאי מזג אוויר, כמה משתתפים, מי האחראים עליה ועוד. 

הנאה ומשמעות

בסופו של דבר, כל פעילות שמספקים לילדים או עוזרים להם לבחור בעצמם, צריכה להיות מהנה וכן בעלת משמעות מסוימת, פיזית או אחרת. משהו שהילדים יוכלו להפיק ממנה תועלת לעתיד. 

כשאנחנו מחברים את כל הפרמטרים הנ"ל, קל לנו מאוד למצוא פעילויות שונות שהילדים יכולים להתחבר אליהן וליהנות מהן. 

פעילויות שיכולים להתאים לילדים שלנו

פעילות לילדים #1 – פיינטבול

אחת הפעילויות הפופולאריות והמעניינות ביותר שמיועדות עבור ילדים בגילאים שונים, היא פיינטבול. מדובר על משחק הנערך במתחם המיועד לכך, במסגרתו ילדים מתחלקים לשתי קבוצות, מקבלים רובים שיורים כדורי צבע ושכפ"צים מיוחדים.

המטרה שלהם היא לפגוע בכמה שיותר ילדים מהקבוצה השנייה. מדובר במשחק מאוד בטוח, מעניין ואיכותי. הילדים נהנים מהאתגר שהוא מציג בפניהם, האדרנלין שזורם בו ומהעובדה שעליהם לפעול כמו חיילים בשטח, בקור רוח, שיקול דעת, לתכנן מתקפה ולדעת כיצד להגן על עצמם. 

פעילות לילדים #2 – ODT

בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות התפתחות של פעילויות בשטח המאורגנות על ידי גורמים מקצועיים, הלא הם פעולות ה-ODT שנהיו יותר ויותר פופולריות בשנים האחרונות. הרעיון של פעילות ODT הוא להוציא את הילדים מהבית או מבית הספר, ולגרום להם להשתתף בפעילויות ומשחקים בחוץ. משחקי ה ODT המדוברים, יכולים להיות משחקי חברה, משחקי כדור או כל פעילות אחרת משותפת, לקבלת רעיונות לפעולות ODT לנוער היכנסו כאן.

פעילות לילדים #3 – משחקים בשכונה

בעבר, היה נהוג לראות אחר הצהריים ילדים משחקים תופסת, מחבואים, דגלים ומשחקים אחרים. במשך שעות הילדים היו מבלים בגינה או בחצרות בית הספר ומשחקים.

לצערנו, היום בגלל הסמארטפונים והטלוויזיה, ילדים פחות יוצאים החוצה לשחק. אלו משחקים שצריך לעודד את הילדים לשחק, כי הם מעניינים, מאתגרים ועוזרים לייצר אינטראקציה חברתית עם ילדים אחרים. מעבר לכך, הם גם עוזרים להוציא מרץ ולבנות את הכושר האישי. 

פעילות לילדים #4 – גלישת גלים

אחד הדברים שהילדים הכי אוהבים זה ים. אפשר לקחת את זה צעד קדימה ולהציע להם ללמוד גלישת גלים. מגיל צעיר אפשר ללמוד כיצד לגלוש, וכך הם יפתחו תחביב שייתכן וילווה אותם במשך שנים ארוכות. זה חוויתי, מעניין, כיפי ובעיקר הם יכולים ליהנות מהפעילות בכל מקום. 

עוד יתרון משמעותי של הפעילות היא הספורט שהילדים עושים, והכי הכי חשוב – כישורי החיים והשחייה שהם לומדים תוך כדי הגלישה, מהמלצה אישית שלי, אני יכול להגיד שמקום מצויין ללכת ללמוד בו גלישה הוא קייטנת הגלישה של אורן, שם מקבלים את הידע הכלים, ויחס אישי לכל אחד שגולש.

פעילות לילדים #5 – סדנת בישול לילדים

אם אנחנו רוצים שהילדים שלנו לא רק ייהנו מהפעילות אלא גם יפיקו תועלת ארוכת טווח, אז רצוי שניקח אותם לסדנת בישול. שם הם יוכלו ללמוד כיצד להשתמש ברכיבים שונים ולהכין תבשילים מגוונים. בשלב מסוים הם ישתמשו בידע שצברו בסדנה בשביל להכין את התבשילים גם בבית וכולנו נוכל ליהנות מהם. 

על מה דיברנו כאן?

הזמינו פעילות באקסטרים יער בן שמן