איך רובה פיינטבול עובד?

כשאנחנו חושבים על רובים, בדרך כלל התמונות הראשונות שעולות לנו בראש הן של רובים צבאיים או רובי צייד שנועדו להגן ולהרוג. להבדיל, אנחנו יכולים לדמיין רובי צעצוע של ילדים שמיועדים לפורים, משחקי מים ומשחקים אחרים. 

אך ישנם רובים אחרים המיועדים למשחק בכל הגילאים, מדובר על רובי פיינטבול. רובים המשמשים את השחקנים המשתתפים בו, וכפי שניתן להבין מהשם, הרי במקום לירות כדורים חיים, קפצונים או מים, הרי שהם יורים כדורי צבע. 

במאמר זה נסביר איך רובה פיינטבול בנוי, כיצד הוא עובד ומה ההשפעה של כדורי צבע על השחקנים המשחקים בפעילות ובאופן כללי על מי שאמור להשתמש בו לצורך כזה או אחר. 

לפני שנתחיל, חשוב להבהיר, מדובר על רובה בטוח לשימוש, הוא לא מהווה סכנה ולכן הוא מיועד למשחקים בהם אפשר שילדים ומבוגרים ישתתפו. 

איך פיינטבול עובד

איך בנוי רובה פיינטבול וכיצד הוא עובד?

היום אנחנו יכולים למצוא דוגמאות שונות של רובי פיינטבול, אשר במבנה שלהם אמורים להיות דומים לרובים אמיתיים, זאת בשביל לייצר תחושה שאכן מדובר על שדה קרב ושימוש בנשק כמו חיילים אמיתיים. אך הרובה כשלעצמו פועל אחרת וכפי שאפשר להבין הוא גם כולל שימוש בחומרים אחרים, קרי כדורי צבע ולא כדורים חיים. 

הרובה בנוי באופן הבא:

  • יש לו ידית אחיזה,
  • יש לו הדק שמאפשר להפעיל את המנגנון שיוצר את הירי
  • ויש בו קנה שמאפשר לשלוט בכדור ולעזור לכוון אותו למטרה אליה מתכוונים לירות.

מנגנון הירי של פיינטבול

לרובה צבעי יכולים להיות 2 סוגים שונים של מנגנוני ירייה: מכני או אלקטרוני(מצוי ברובי פיינטבול חדשניים יותר).

האופי שהרובה בנוי ואיכות המרכיבים הפנימיים שלו, משפיעים ברמה כזו או אחרת על דיוק הירי והיכולת של הכדור לנוע באופן עקבי. 

איך משתמשים ברובה צבע?

בשביל להשתמש בנשק, אנחנו צריכים להטעין אותו בכדורי צבע. לשם כך יש מחסנית מיוחדת המחוברת לחלק העליון של הרובה, שם אנחנו מניחים את הכדורים, ובאמצעות כוח משכיח הם נורים החוצה. הרובה מכיל מיכל גז אשר מאפשר לייצר את לחץ האוויר אשר דוחף את הכדור אל עבר הקנה של הרובה ומשם נורה אל המטרה שלו. 

רובה פיינטבול

אך לדאוג שהירייה תהיה יותר מדוייקת?

ככל שהירי יתבצע מנקודה קרובה יותר, סביר להניח שהדיוק יהיה גבוה יותר. יתרה מזו, ככל שהירי יתבצע מנקודה קרובה אל המטרה, אך הוא יפגע במטרה מהר וחזק יותר. זה אומר, שיהיה לצד הנפגע פחות זמן להגיב או להסתתר.

בשביל שהכדור לא יפגע, הוא צריך להשתמש באמצעי עזר, ציוד מגן כגון משקפיים ומסכה וכן שכפ"צ. הרבה משתתפים נוהגים להשתמש גם במגני ידיים, רגליים, מפשעה וכן באלמנטים אחרים שיכולים להגן עליהם. 

לצד ציוד עזר שנועד לשמש להגנה, חשוב מאוד גם להשתמש בתיק שנושא כדורים, בשביל שיהיה ניתן להטעין את הרובה במהירות. כמו כן, רצוי להחזיק באמצעים שיכולים לעזור ולנקות את הרובה בשביל לאפשר לכדורים לצאת בקלות מהקנה החוצה. 

רובה פיינטבול נחשב לנשק לכל דבר מבחינת המשטרה ולכן הוא דורש רישיון במידה ורוצים לרכוש ולהחזיק בו. 

ממה עשויים כדורי צבע (PAINTBALL) ואיך הם בנויים?

הכדורים בהם משתמשים בפיינטבול, עשויים מצבע מים. המעטפת שלו בנויה מחומר שנקרא ז'ילטיני.

הוא מאוד רגיש ללחות ולטמפרטורה, ולכן חשוב לאחסן אותם לפני שימוש בטמפרטורות של 15 עד 30 מעלות.

אחרת הם עלולים להיהרס. מעבר לכך, רצוי מאוד לשמור אותם בוואקום, ויש צורך להפוך את הצד שלהם מדי שבועיים, אחרת הצבע עלול לשקוע ולגרום נזק לכדור. 

המידות של כדור פיינטבול הוא 0.68 אינץ', ומשקלו 3 גרם. אפשר למצוא אותו בשלל צבעים, כאשר הצבע החיצוני הוא אחד והצבע הפנימי שלו אחר. 

על מה דיברנו כאן?

הזמינו פעילות באקסטרים יער בן שמן